Anteeksi, kuinka?

Jossain netin syövereissä törmäsin tänään nuoren valitukseen siitä, ettei opiskelijana millään pärjää nykytuloilla. Esimerkkinä hän käytti ruokamenoja…
Tämä nuori kertoi asuvansa yksin ja ruokamenoihin menee 400€/kk. Siis neljäsataa euroa ‼
Tulipa tässä vaan mieleen, ettei minulla ole yksinelämisen vuosina ikinä ole ollut varaa käyttää ruokamenoihin 400€/kk. Kuukaudessa menee n. 100-120€ ja se sisältää sitten jo osan kodin muistakin tarvikkeista (tiskiaineet, pyykinpesuaineet). Silti syön esim. hedelmiä varsin runsaasti.
Jos kykenee käyttämään monta sataa euroa pelkästään ruokamenoihin, on mielestäni ihan turha valittaa, ettei pärjää.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s